Strefa Wiedzy

Ogórecznik lekarski, jego historia i zalety

Uprawa:

Ogórecznik lekarski jest rośliną szeroko rozpowszechnioną w Europie, można ją spotkać dziko rosnocą, ale także jako roślinę ozdobną, ponieważ jest rośliną nie wymagającą wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Ogórecznik rośnie bardzo dobrze na ubogich glebach o pH pomiędzy 4,5 a 8,5. Jest to roślina lubiąca wilgoć,bardzo dobrze znosi zimno.

Ogórecznik wymaga jednak, abyśmy o niego dbali, tak naprawdę ogórecznik nie jest zbyt konkurencyjny i może być „łatwo” zaatakowany przez chwasty .

Roślina ta jest bardzo pożyteczna dla ogrodu, jest bardzo miododajna i dlatego przyciąga wiele owadów zapylających, zwłaszcza pszczoły, wielu pszczelarzy sadzi ogórecznik w pobliżu uli. Pierwsze kwiaty pojawiają się po 60-75 dniach, a pierwsze nasiona po 85 dniach.

Należy do rodziny Borraginaceae.

To roślina jednoroczna, która osiągająca wysokość od 30 do 80 cm. Jej liście są owłosione, stąd nazwa „język wołu”. Ogórecznik lekarski ma bardzo piękny kwiat ozdobny, wytwarzający małe kwiaty w kształcie pięcioramiennej gwiazdy, w kolorze niebieskim. Kwiaty pojawiają się od połowy lipca do połowy września, a kwiaty odnawiają się codziennie.

Ogrodnicy bardzo chwalą sobie zalety ogórecznika , gdyż odstrasza on ślimaki.

Pochodzenie nazwy:

Jego nazwa pochodzi od uprawnego słowa „abou rach”, co oznacza „ojciec potu” w związku z jego zdolnością do powodowania pocenia się. Jego botaniczna nazwa to „borago”, która pochodzi od „cor ago”. „, co dosłownie oznacza „pobudza serce”.

Wreszcie starożytni Grecy nazywali ją „Eufrozyną”, co można przetłumaczyć jako „uszczęśliwiająca”. W rzeczywistości jej nadziemne części zawierają alkaloidy wywołujące efekt euforyczny.

Ale w popularnym języku ogórecznik nazywany jest także „ozorem wołowym, torebką, chlebem pszczelim, a nawet Herve a la suée”.

W średniowieczu ogórecznik był uważany za magiczną roślinę i/lub afrodyzjak, dodający pewności siebie i odwagi w romantycznych przedsięwzięciach. Gałąź kwitnącej ogórecznika pozwoli uwodzicielowi zdobyć serce kobiety.

Na jego talerzu:

Znamy wiele zalet ogórecznika, mówi się, że jego kwiaty mają właściwości moczopędne, przeciwgorączkowe, napotne i oczyszczające. Bardzo często stosuje się go również w celu łagodzenia schorzeń dróg oddechowych i podrażnień skóry.

Liście ogórecznika można również jeść, można je dodawać jako aromatyczne zioła do sosów lub sałatek (niektórzy uważają, że liście te mają zapach ogórka). Jej kwiaty można wykorzystać jako dodatek lub dekorację ciast. Mała ciekawostka, niektórzy uważają, że świeże kwiaty ogórecznika mają smak jodu przypominający ostrygi, więc uwaga dla miłośników ostryg😊

Można także używać świeżych liści i łodyg do naparów. Należy jednak pamiętać, że liście, a bardziej ogólnie części nadziemne, zawierają niewielkie ilości pirolizydyn, które mogą być toksyczne podczas regularnego spożycia.

Kosmetyki:

Wreszcie, tłoczony na zimno olej z ogórecznika jest ważnym źródłem Omega 6. Olej ten znajduje również zastosowanie w kosmetyce, ponieważ tonizuje, zmiękcza skórę i uczestniczy w procesie nawilżania, dzięki swoim składnikom (kwasy tłuszczowe, witaminy, fitosterole i przeciwutleniacze). ) 1. Pomaga to w szczególności zmniejszyć i ograniczyć utratę wody ze skóry (wzmocnienie bariery lipidowej). Tłoczony na zimno olej z ogórecznika jest często uważany za naturalny środek przeciwstarzeniowy.

Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe są także bardzo dobrymi antyoksydantami i pomagają spowalniać efekty starzenia, dlatego na rynku można znaleźć wiele kremów, maseczek, serum, olejków kosmetycznych, roztworów wzmacniających do paznokci (baza z ogórecznika tłoczonego na zimno) .

Tłoczony na zimno olej z ogórecznika ma właściwości zmiękczające, odżywcze, a nawet w niektórych przypadkach i dla niektórych osób ma działanie regeneracyjne. Korzyści z jego stosowania docenią osoby starsze, posiadające delikatną i naznaczoną skórę.

Tłoczony na zimno olej z ogórecznika można więc stosować zewnętrznie (aplikacja na skórę, włosy i paznokcie) oraz wewnętrznie w postaci kapsułek lub olejków tłoczonych na zimno. Tłoczony na zimno olej z ogórecznika pomaga poprawić siłę, połysk i blask włosów. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że regularne stosowanie olejku z ogórecznika na włosy i skórę głowy ożywi odrost włosów (raz w tygodniu).

Na koniec, ważna uwaga, olej z ogórecznika jest często zalecany przy problemach z dermatozą, wrażliwą skórą, łuszczycą, trądzikiem, opryszczką i egzemą. Jego skład w postaci kwasu gamma-linolenowego zmniejsza efekt swędzenia i podrażnienia.

Ze względu na swoje właściwości naprawcze, olejek ten jest często zalecany także w celu zapobiegania pojawianiu się rozstępów.

Tłoczony na zimno olej z ogórecznika:

Olej ekstrahuje się z nasion (owoców) zwanych tegrakenem, z każdego kwiatu powstają 4 owalne nasiona o długości około 5 mm. Zbiór nasion jest bardzo skomplikowany, ponieważ nasiona tej samej rośliny nie dojrzewają w tym samym czasie, co jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę, gdyż dojrzałe nasiona są znacznie bogatsze w olej niż nasiona „zielone”.

Tłoczone na zimno nasiona oleiste z ogórecznika charakteryzują się zawartością oleju od 28 do 38%, w tym znaczną zawartością kwasów gamma linolenowych (GLA) wynoszącą od 20% do 26%, czyli dwukrotnie większą niż w oleju z wiesiolka. Należy pamiętać, że ten kwas tłuszczowy nie jest wytwazany przez czlowieka i dlatego musi być dostarczany organizmowi , dlatego dobrym rozwiązaniem jest tłoczony na zimno olej z ogórecznika.

Olej z ogórecznika pomaga zrównoważyć i przywrócić równowagę spożycia lipidów.

Olej z ogórecznika, obok oleju z wiesiołka, zawiera kwas gamma-linolenowy, który bardzo skutecznie przeciwdziała starzeniu się skóry. Olej z ogórecznika zawiera od 20% do 26% kwasu gamma-linolenowego (GLA), który ma więcej omega-6 niż olej z wiesiołka, który zawiera tylko 7% do 10%.

Tłoczony na zimno olej z ogórecznika zawiera wiele składników aktywnych, z których głównymi są aloidy pirolizydynowe, śluzy, żywice, saponiny, azotan potasu i garbniki-alantoina3.

Olej z ogórecznika reaguje bardzo wrażliwie, nie należy go podgrzewać, stosuje się go raczej w czystej postaci, dodawany do zimnych sosów.

Jego kolor może wahać się od bladożółtego do zielonego; należy go przechowywać z dala od światła, ciepła i wilgoci. Jego zapach jest dość neutralny, a konsystencja dość gęsta.

Jego główne elementy:

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe (Omega 9) +/-18%, Nasycone kwasy tłuszczowe (palmitynowy i stearynowy), Witamina A, D, E i K, Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w związku z czym 35 do 40% linolenowy, fitosterol, Alkaloid,

Zdrowie:

Jest ceniony za swoje liczne korzyści i przeprowadzono na nim liczne badania, jak wspomniano powyżej, wykorzystywane śa wszystkie jego zastosowania kosmetyczne (pielęgnacja włosów, paznokci i skóry), ale także jego zdolność do zmniejszania/zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym dzięki swoim właściwościom: wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i łagodzeniu bólów reumatycznych (artretyzm, reumatoidalne zapalenie stawów itp.)

W przypadku zapalenia dziąseł lub zapalenia przyzębia płyn do płukania jamy ustnej z olejkiem z ogórecznika zmniejszy nadwrażliwość.

Olej z ogórecznika jest również korzystny dla kobiet w czasie miesiączki. Ma wiele właściwości uspokajających i łagodzących w przypadkach zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz w okresie menopauzy., znane jest też jego działanie przeciwzapalne na prozapalne działanie prostaglandyn, zmniejszając ból i poprawiają nastrój.

Zaleca się stosowanie 2–3 kuracji w roku,olejem z ogórecznika tłoczonego na zimno ,przez 2–3 tygodnie, po upływie każdej zkuracji aleca się konsultację z lekarzem.

Skutki uboczne:

Olej z ogórecznika nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią, oraz u dzieci poniżej 6 roku życia. Nie zaleca się go także osobom cierpiącym na zaburzenia czynności wątroby lub krwawienia. Zzleca sie tez wstrzymanie spożycie co najmniej 2 miesiące przed jakąkolwiek operacją chirurgiczną

Mogą niestety, wystąpi interakcje z niektórymi lekami (zwłaszcza lekami przeciwzapalnymi, przeciwbólowymi i antykoagulantami).

Uwaga:

Dla uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości, podkreślamy, że wszystkie treści przedstawione na stronie www.olejmamy.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie jej autorów.  Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. 

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty odżywienia, przed wprowadzeniem jakichkolwiek znaczących zmian w diecie zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, nasze źródła:

1Zdrowie Kanada, 2006
2 Rycerz, 1997
3 Przeczytaj, 2001
https://guildedesherboristes.org/collections/filiere-des-plantes-medicinales-biologique-du-quebec
https://www.nutripure.fr/fr/blog/bienfaits-huile-de-bourrache-n91
https://www.santescience.fr/huile-de-bourrache/
https://www.passeportsante.net/fr/Solutions/PlantesSupplements/Fiche.aspx?doc=bourrache_psn