Strefa Wiedzy

Olej z konopii

Olej z konopii

Jego łacińska nazwa: Cannabis sativa L z rodziny Cannabaceae, ale są też 2 inne podgatunki, konopie indyjskie (Cannabis sativa subsp. indica) znane ze swoich efektów psychotropowych i konopie dzikie (Cannabis sativa subsp. ruderalis).

Olej konopny pochodzi z Azji Środkowej, a dokładniej z podnóża Himalajów. Konopie są znane od neolitu, około 8 000 lat p.n.e. Uprawa konopi rozpoczęła się w Chinach około 5000 do 6000 lat temu. Pierwsze ślady w Europie sięgają starożytności. są zatem jedną z najstarszych roślin na świecie udomowionych przez człowieka.

Jest to roślina tzw. „ekologiczna”, ponieważ potrzebuje niewielkiej ilości wody i praktycznie nie wymaga nawozów. Korzenie konopi mogą sięgać nawet do 2 metrów pod ziemię, dlatego roślina ta poprawia jakość gleby.

Łodyga konopi jest często wykorzystywana do produkcji tkanin, lin (z konopi produkuje się liny, kable, drabiny i całuny, a także żagle), izolacji, ściółki, pościeli, a nawet papieru. Papier konopny, wywodzi się z Chin.

Warto poznać ciekawostki na temat papieru konopnego: Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych w 1776 r. została spisana na papierze konopnym, konopie były również używane w 1450 r. jako podkładka papierowa dla Gutenberga do wydrukowania pierwszej Biblii. W rzeczywistości papier konopny przechowuje się bardzo dobrze, niektóre papiery konopne odkryto 1500 lat po ich opublikowaniu. Do lat osiemdziesiątych XIX wieku od 70-90% papieru na świecie wytwarzano z konopi!

Jego włókna są bardzo wytrzymałe, posiadają tez właściwości izolacyjne, dlatego coraz więcej firm oferuje rozwiązania izolacyjne dla domów, wykorzystujących konopie.

Konopie są również bardziej ekologiczne w porównaniu do papieru, ponieważ ich wydajność jest średnio 4 razy większa niż w przypadku drewna.

Wreszcie olej konopny wytwarzany z nasion konopi jest bardzo popularny w sektorze kosmetycznym ze względu na jego silne działanie nawilżające i penetrujące.

Olej konopny otrzymuje się poprzez zmiażdżenie nasion konopi. Olej ten nie zawiera żadnych związków psychoaktywnych, ponieważ jest wytwarzany z Konopij indyjskie sativa L., który nie zawiera THC (tetrahydrokanabinolu), odpowiedzialnego za działanie psychotropowe.

Jego skład:

Wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że ​​nasiona konopi są bardzo ciekawym produktem. Większość produktów spożywczych i olejów w „nowoczesnym” spożyciu, zawiera zbyt dużo kwasów tłuszczowych omega-6 (kwas linolowy) i zbyt mało kwasów tłuszczowych omega-3 (kwas alfa-linolenowy ALA). Ten brak równowagi w diecie jest rzędu 20 omega 6 na 1 omega 3, co może prowadzić do problemów sercowo-naczyniowych. Nasiona konopi mają stosunek kwasów omega 6 i 3 wynoszący około 2 do 1, co jest bardzo bliskie „idealnej” proporcji.

Tłoczony na zimno olej konopny zawiera +/- 4% kwasu gamma-linolenowego (GLA), co czyni go naturalnym źródłem dla ludzkiego organizmu, który nie potrafi syntetyzować go z kwasów omega 6.

Inne oleje, takie jak olej z ogórecznika i tłoczony na zimno olej z wiesiołka, są tez bardzo bogate w GLA.

Tłoczony na zimno olej konopny jest bardzo dobrym źródłem witaminy B1 (tiaminy), ale także witamin A, B2, B6, C, D, E i fitosteroli (naturalnych przeciwutleniaczy). Przeciwutleniacze pomagają zmniejszyć działanie wolnych rodników z nadtlenków lipidów poprzez ich neutralizację (w ten sposób chroniąc błony komórkowe i ściany naczyń krwionośnych).

Na 100 g: 900 kcal

Kwas oleinowy (Omega 9): +/- 15%

Kwas linolowy (Omega 6): +/- 55%

Kwas alfa-linolenowy (Omega 3) +/-20%

Nasycone kwasy tłuszczowe (kwas palmitynowy, stearynowy i arachidonowy): +/-10%

Warto wiedzieć , że jest to jeden z rzadkich olejów zawierających kwas stearydonowy (zwany także kwasem maroktycznym). Kwas stearydonowy jest składnikiem naszych komórek nerwowych i komórek siatkówki. Nasz organizm syntetyzuje go jedynie w bardzo małych ilościach, dlatego regularne przyjmowanie go jest bardzo korzystne dla organizmu.

Tłoczony na zimno olej konopny zawiera także argininę, aminokwas zawierający siarkę, przydatny dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

W jadłospisie:

Olej konopny tłoczony na zimno ma kolor od żółtego do zielonego, w zależności od jego pochodzenia i terenu, na którym rosły rosliny.

Jego zapach jest bardzo lekki i przypomina siano, orzechy włoskie, orzechy laskowe lub orzeszki piniowe.

Jedna do dwóch łyżek oleju konopnego pokrywa zalecane dzienne spożycie kwasów omega-6 i 3.

Legenda głosi, że Budda (Siddhartha Gautama) wycofał się ze świata na 6 lat, spożywając tylko jedno ziarno konopi dziennie.

W Persji konopie były spożywane codziennie i określane jako „nasienie królów”

Podczas gotowania unikamy podgrzewania (jest niestabilny po ugotowaniu i może wydzielać toksyczne substancje po podgrzaniu). Omega-3 są delikatne i niestabilne po ugotowaniu. Dlatego powinniśmy używać oleju konopnego wyłącznie jako dodatku do dań. Jego delikatny smak orzecha laskowego, będzie idealny do sałatek, ryb, a nawet do zupy.

Nasiona konopi mają wysoką zawartość nierozpuszczalnego (80%) i rozpuszczalnego (20%) błonnika, błonnika niezbędnego do dobrego pasażu jelitowego. W przypadku powtarzających się biegunek lub zaparć, spożywanie nasion konopi pomoże Ci uregulować transport. Radzimy włączyć nasiona konopi do swoich posiłków.

Spożywa się je na surowo, w łupinie lub obrane. W drugim przypadku zawartość składników odżywczych i błonnika jest większa. Przed spożyciem zaleca się namoczenie ich w wodzie na kilka godzin.

Można posypać sałatki odrobiną nasion konopi, udekorować zupy lub dodać je do jogurtu lub innego deseru.

Zalety oleju konopnego tłoczonego na zimno:

Przeciwzapalny

Omega 3 o właściwościach przeciwzapalnych pomaga łagodzić podrażnienia skóry. Omega 3 działa przeciwrumieniowo (zaczerwienienie skóry, użądlenia, oparzenia słoneczne, mniej lub bardziej intensywne zaczerwienienia na skutek rozszerzenia powierzchownych naczyń skóry), dzięki czemu pomaga ukoić i złagodzić zaczerwienienia.

Olej roślinny konopny nie pozostawia tłustego filmu na skórze (jest niekomedogenny, czyli nie zawiera substancji okluzyjnych, mogących zatykać pory skóry, wskaźnik komedogenności = 0). Pomaga zatem odżywić skórę skłonną do trądziku, nie zatykając porów.

Zastosowania kosmetyczne:

Działanie nawilżające:

w pewnym wieku organizm ludzki spowalnia produkcję kolagenu i elastyny, co jest częściowo odpowiedzialne za utratę elastyczności skóry. Dlatego olej konopny, składający się głównie z kwasów tłuszczowych, pomoże skórze zregenerować się i wyprodukować kolagen.

Olej konopny tłoczony na zimno ze względu na swój skład, pomaga także w przypadku suchej skóry, uczestnicząc w odbudowie płaszcza lipidowego.

Według niektórych badań jego kompozycja wielonienasyconych kwasów tłuszczowych może złagodzić swędzenie lub inne problemy dermatologiczne (egzema, łuszczyca itp.).

Odżywia włosy lub brodę:

Omega-3, 6 i 9 zapewniają dobrą elastyczność skóry. Tłoczony na zimno olej konopny można stosować do odżywiania suchych włosów, dzięki czemu będą one wyglądać lśniąco i zdrowo.

Olej konopny pomaga odżywić i nawilżyć brodę, jednocześnie pielęgnując skórę pod brodą.

Paznokcie:

Tłoczony na zimno olej konopny odżywia płytkę paznokcia. Twoje paznokcie będą grubsze, mocniejsze i błyszczące. Paznokcie będą mniej łamliwe. Kwasy tłuszczowe pomagają regenerować tkankę skóry i stymulują produkcję keratyny.

Naturalnie spowalnia efekty starzenia:

Bogactwo witaminy E (naturalnego przeciwutleniacza) sprawia, że ​​tłoczony na zimno olej konopny jest doskonałym naturalnym rozwiązaniem zwalczającym skutki starzenia się skóry.

Idealny do pielegnacji ust:

W przypadku spierzchnięcia można nałożyć kilka kropli oleju na usta , wmasowac i powtarzac to regularnie.

Pielegnacja stop: W delikatnie opiłowane modzele na stopach ,mozna wmasować olej konopny.

Środki praktyczne dotyczące stosowania:

Produkty bogate w Omega 3 łatwo się utleniają, dlatego należy je chronić przed światłem, ciepłem i powietrzem. Zalecamy kupowanie małych butelek, aby szybko spożyć olej . Po otwarciu należy przechowywać go w chłodnym miejscu.

W przypadku oleju konopnego ważne jest, aby kupować olej tłoczony na zimno, który zachowuje cenne kwasy tłuszczowe omega-3, bardzo wrażliwe na ciepło.

Uwaga dla uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości, podkreślamy, że wszystkie treści przedstawione na stronie www.olejmamy.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie jej autorów.  Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej.

Nasze źródła, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej:

www.compagnie-des-sens.fr/huile-vegetale-chanvre/

www.passeportsante.net/fr/Solutions/PlantesSupplements/Fiche.aspx?doc=chanvre_huile_graines_ps

www.typology.com/carnet/tout-savoir-sur-l-huile-de-chanvre

Krunoslav Aladic, Tłoczenie na zimno i ekstrakcja nadkrytycznym CO2 z oleju z nasion konopi siewnych (Cannabis sativa), kwartalnik dotyczący inżynierii chemicznej i biochemicznej, (2015).

Jin S, Lee MY. Łagodzący wpływ ekstraktów heksanowych z nasion konopi na zapalenie wywołane przez Propionibacterium Acnes i lipogenezę w komórkach łojowych. PLoS Jeden. (2018).

www.nuntisunya.com/chanvre-alimentaire/