Strefa Wiedzy

Wiesiołek dwuletni i zalety olejku z wiesiołka

wiesiolek

Wiesiołek dwuletni to niewielka roślina pochodząca z Ameryki Północnej (Oenothera biennis) należąca do grupy Onagraceae i od wieków wykorzystywana ze względu na swoje liczne właściwości lecznicze i wpływ na gospodarkę hormonalną.

Wiesiołek podbił nowe terytoria, gdyż obecnie możemy go spotkać w wielu regionach Europy o umiarkowanym klimacie. Wiesiołek dwuletni często rośnie na „ubogich” glebach lub na obrzeżach pól, preferuje gleby piaszczyste i kamieniste. Ze względu na niewielkie zapotrzebowanie na wodę roślina ta bardzo dobrze znosi suszę.

Mówi się, że kilka wieków temu rdzenni Amerykanie wykorzystywali zalety tej rośliny do leczenia problemów skórnych, ran, a nawet jako suplementu diety. Zjadali ich korzenie i liście, gotując je. Jej mięsisty korzeń o białym miąższu, jędrny, słodki, bardzo pachnący, gotowany na wzór salsefii, w soku, zapiekance, zupie czy sałatce, przypomina smak gotowanej szynki, dlatego ogrodnicy często nazywają ją „ogrodniczą” szynka

W naturze łatwo go rozpoznać, jest to bardzo ładny, żółty kwiatek z 4 płatkami i 8 pręcikami na końcu wyprostowanej łodygi o długości około 1 do 2 metrów. Kwiat ten skrywa mały sekret, którego nie ujawnia, otwiera się tylko gdy zapada zmrok i dlatego wiele osób nazywago „Belle de nuit”, (piękność nocy )

W królestwie roślin wiesiołek jest jedną z najciekawszych roślin pod względem ilości kwasu tłuszczowego Omega 6 (linolowy) a jego nasiona zawierają aż 8%.

Trzeba wiedzieć, że organizm nie jest w stanie sam wyprodukować tych kwasów, dlatego konieczna jest dieta uwzględniająca regularne spożywanie Omega 6. Kwas linolowy jest przez to bezpośrednio powiązany z produkcją prostoglandyn typu 1, co prowadzi do mechanizmów ograniczjących powstawania stanów zapalnych.

Ogólnie rzecz biorąc, organizm wytwarza linolowe kwasy tłuszczowe z wielonienasyconych olejów roślinnych, jednak w niektórych przypadkach, organizm może mieć problemy z produkcją tych linolowych kwasów tłuszczowych (cukrzyca, niedobór witamin, minerałów, cynku itp.). Olej z wiesiołka wytwarza te linolowe kwasy tłuszczowe łatwo dostępne dla organizmu.

Bardzo dobrym sposobem na uzupełnienie spożycia kwasu linolowego jest także olej z ogórecznika .

Zaleca się spożywanie olejów tłoczonych na zimno gdyż tylko pozyskiwane tą metodą oleje,zachowują swoje własciwości i cenne dla zdrowia wielonasycone kwasy tłuszczowe.

Ulubiony olejek kobiet:

Dzięki swojemu bogatemu składowi w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie omega-6, tłoczony na zimno olej z wiesiołka pomaga regulować poziom prostaglandyny, hormonu odgrywającego główną rolę w cyklu kobiecym zarówno podczas menstruacji, jak i w okresie menopauzy. Wiesiołek pomaga regulować poziom prostaglandyn. Dlaczego tak ważne jest regulowanie tego wskaźnika? U niektórych osób wskaźnik ten jest zbyt niski i powoduje „zespół napięcia przedmiesiączkowego”, czyli nieprzyjemne odczucia w ciągu 6 do 2 dni poprzedzających okres (ból piersi, niskie morale ,problemy ze snem, uczucie gorąca, skurcze brzucha, zatrzymywanie wody, problemy skórne, niepokój, nerwowość, brak motywacji, brak libido..…). Wrażenia te są ogólnie podzielone na 3 kategorie: fizyczne, psychiczne i behawioralne; badania na ten temat zidentyfikowały ponad 200 form charakteryzacji tego objawu! Te same badania podkreślają, że zdecydowana większość kobiet w wieku rozrodczym cierpi na jedno lub więcej z tych odczuć!

Dobry dla serca i tętnic:

Tłoczony na zimno olej z wiesiołka ma także właściwości chroniące tętnice, a jego kompozycja kwasów tłuszczowych i fitosteroli pozytywnie wpływa na redukcję złogów tłuszczu w tętnicach.

Sprzymierzeniec naszej skóry, idealny do walki z efektami starzenia:

Tłoczony na zimno olej z wiesiołka jest także bogaty w przeciwutleniacze i witaminę E, która pomaga ograniczyć działanie wolnych rodników na naskórek i tym samym przedwczesne starzenie się skóry.

Co to jest wolny rodnik i dlaczego powoduje starzenie się skóry?

Wolne rodniki powodują stres oksydacyjny w skórze, co powoduje przedwczesne starzenie się skóry. Wolne rodniki to bardzo reaktywne cząsteczki tlenu. W kilku słowach organizm dla swojego funkcjonowania może „podzielić” cząsteczkę tlenu na 2 proste atomy posiadające 1 niesparowany elektron, ten niesparowany elektron (bez pary) będzie następnie szukał w organizmie innego elektronu, aby utworzyć nową „parę” i podczas tych badań uszkodzi białka, DNA i błonę komórkową. W innej skali proces wygląda tak samo, jak przy krojeniu jabłka, część wystawiona na działanie powietrza szybko się psuje i ma tendencję do brązowienia.

Przeciwutleniacze są niezbędne do blokowania tych wolnych rodników, ale jeśli równowaga między wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami nie jest dobra, wyzwalany jest proces „stresu oksydacyjnego”, który powoduje przyspieszenie procesu starzenia, ponieważ główne zmienione komórki to przede wszystkim te, które produkują kolagen, elastynę i kwas hialuronowy, odpowiedzialne za jędrność struktury młodej skóry (m.in. fibroblasty i keratynocyty)

Z bardziej ogólnego punktu widzenia istotne jest dostarczanie organizmowi antyoksydantów, ponieważ z wiekiem zdolność skóry do dezaktywacji wolnych rodników maleje. Konieczne jest regularne dostarczanie organizmowi dodatkowych produktów bogatych w przeciwutleniacze, np. tłoczony olej na zimno z wiesiołka.

Tłoczony na zimno olej z wiesiołka ma również doskonałe właściwości nawilżające dzięki wysokiej zawartości kwasów Omega. To spożycie Omega pomaga skórze utrzymać płaszcz hydrolipidowy (powierzchnia skóry pokryta jest emulsją wody i tłuszczu). Mówią, że dobrze nawilżona skóra to zdrowa skóra.

Olejek ten jest ważnym sprzymierzeńcem osób z suchą skórą, problemami ze swędzeniem, egzemą lub trądzikiem.

Aby wspomóc płaszcz hydrolipidowy, zaleca się stosowanie kwasów omega-3 i 6 oraz witamin E i A.

Zdolności poznawcze

Na koniec należy podkreślić, że tłoczony na zimno olej z wiesiołka przyczynia się również do prawidłowego funkcjonowania mózgu, ponieważ jego właściwości przeciwutleniające dotyczą także mózgu, który składa się w 50% z lipidów.

Ogólne informacje na temat olejku z wiesiołka tłoczonego na zimno

Wreszcie, podobnie jak w przypadku wielu zabiegów, ważna jest systematycznośc i regulane stosowanie . Pozytywne efekty zwykle zaczynają być odczuwalne po 3 do 6 miesiącach, kiedy organizm przyzwyczaja się do spożycia tego nowego produktu.

Tłoczony na zimno olej z wiesiołka należy przechowywać z dala od powietrza, światła i ciepła.

Jeśli wybraliście olej z wiesiołka tłoczony na zimno w postaci płynnej, to możecie codziennie zażywać jego łyżkę stołową, co odpowiada w przybliżeniu 15 ml. Należy pamiętać, aby nie przekraczać wskazanych dawek a w razie wątpliwości skonsultować się ze specjalistą.

Olej z wiesiołka tłoczony na zimno jest niewskazany u kobiet w ciąży i dzieci poniżej 16 roku życia. Jeśli zażywasz antybiotyki, fenotiazyny, kortykosteroidy lub masz epilepsję, nie zaleca się stosowania olejku z wiesiołka.

Olej z wiesiołka tłoczony na zimno zawiera : nienasycone kwasy tłuszczowe GLA i LA, fitosterone roślinne, witamine E, polifenole i antyoksydanty

Nasze źródła:

https://www.eucerin.fr/votre-peau/signes-de-lage-et-vieillissament-cutane/free-radicals

https://www.doctissimo.fr/html/sante/phytotherapie/plante-medicinale/onagre.htm

https://www.doctissimo.fr/html/sante/phytotherapie/plante-medicinale/onagre.htm

https://nutriandco.com/fr/pages/huile-d-onagre-bienfaits


Uwaga dla uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości, podkreślamy, że wszystkie treści przedstawione na stronie www.olejmany.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie jej autorów.  Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej.