FAQ

Jak produkowany jest olej tłoczony na zimno?

Nasiona są umieszczane w stalowych pojemnikach i miażdżone za pomocą ślimaka. Tarcie generuje pewne ciepło, ale nie na tyle, by uszkodzić ich właściwości. Olej jest ekstrahowany powoli, a następnie oddzielany od reszty owocu lub nasion poprzez wirowanie. Następnie jest on filtrowany grawitacyjnie i pakowany.

Jak długo można przechowywać oleje tłoczone na zimno?

Oleje tłoczone na zimno są przechowywane w butelkach z nieprzezroczystego szkła, które są lekko zabarwione w celu ograniczenia utleniania. Jeśli chcesz używać swoich olejów tak długo, jak to możliwe, zalecamy szczelne zamykanie ich po każdym użyciu i zawsze przechowywanie ich w miejscu chronionym przed światłem, wilgocią i powietrzem. Olejki wrażliwe na utlenianie powinny być przechowywane w lodówce. Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, olej roślinny zachowa swoje właściwości przez około 12 miesięcy, jeśli butelka nie została jeszcze otwarta. Jednak po otwarciu następuje utlenianie i tak zwane "wrażliwe" oleje mogą być przechowywane przez około 3 do 6 miesięcy.

W jakiej temperaturze produkowany jest olej tłoczony na zimno?

Termin "pierwsze tłoczenie na zimno"jest zarezerwowany dla olejów, które nie zostały poddane procesom termicznym. Wzrost temperatury może być związany wyłącznie z procesem tłoczenia i mechanicznego wyciskania nasion lub owoców oleistych.
Pojęcie "zimny" wynika z faktu, że ziarno nie jest podgrzewane przed ekstrakcją. Podczas mechanicznego zgniatania w prasie wytwarzane jest ciepło: jest to stopień ekstrakcji. Jest on różny dla poszczególnych nasion oleistych, ponieważ nie wszystkie mają taką samą twardość. Im twardsze ziarno, tym mniej oleju zawiera i tym wyższy jest stopień ekstrakcji. Na przykład słoneczniki mają niski stopień ekstrakcji (między 28 a 35°C) podczas gdy soja może z łatwością osiągnąć 50-60°, ale w większości przypadków temperatura tłoczenia nie przekracza 35°C.

W jaki sposób pakujemy produkty?

Przykładamy dużą staranność do pakowania produktów.
Butelki są pakowane w mocny karton dostosowany do rozmiaru butelek.
Butelki oleju są owinięte papierem i folią bąbelkową, aby zapewnić ich całkowicie bezpieczny transport.
Każde pudełko jest następnie zabezpieczane czarną folią stretch, na której dodajemy czerwoną etykietę z napisem "produkt delikatny".
Latem, gdy temperatury są wysokie, wysyłamy nasze produkty w opakowaniach izotermicznych, aby zmniejszyć wpływ temperatury na jakość produktu.

Ile kosztuje przesyłka?

W zależności od wybranego sposobu dostawy, koszt wysyłki zaczyna się od 12zł.

Potrzebuję porady, nie wiem co wybrać

Chętnie porozmawiamy z Tobą o naszych produktach, doradzimy i odpowiemy na Twoje pytania za pośrednictwem poczty elektronicznej kontakt@olejmamy.pl, czatu online, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 17:00.

Czy mogę kupić wasze produkty w sklepie?

Jesteśmy małą rodzinną firmą, a nasze produkty nie są obecnie dostępne w sklepach. Preferujemy bezpośredni kontakt z naszymi klientami, który jest ważną częścią naszego projektu biznesowego i życiowego.

Jak długo muszę czekać na dostawę?

Większość naszych produktów jest tłoczona na bieżąco, więc zamówienie może zostać zrealizowane w ciągu 1-3 dni.
Wreszcie, nasi partnerzy transportowi Orlen gwarantują dostawę w ciągu 24 godzin.

Czy transport może uszkodzić produkty?

Przykładamy dużą staranność do pakowania produktów.
Butelki są pakowane w mocny karton dostosowany do rozmiaru butelek.
Butelki oleju są owinięte papierem i folią bąbelkową, aby zapewnić ich całkowicie bezpieczny transport.
Każde pudełko jest następnie zabezpieczane czarną folią stretch, na której dodajemy czerwoną etykietę z napisem "produkt delikatny".

Jakie są zalety olejów tłoczonych na zimno?

Oleje tłoczone na zimno są zdrowsze niż oleje tłoczone na gorąco, ponieważ zachowują swoje oryginalne składniki odżywcze. Zawierają one również przeciwutleniacze, które są zazwyczaj nieobecne w olejach tłoczonych na gorąco ze względu na ich ekspozycję na wysoką temperaturę. Większość olejów tłoczonych na zimno jest bogata w witaminę E, która ma właściwości przeciwzapalne, oraz kwas oleinowy, który wzmacnia odporność.

Jaka jest różnica między olejami tłoczonymi na zimno i na gorąco?

Olej tłoczony na zimno - nasiona są miażdżone powoli, aby naturalnie wydobyć olej. Proces ten pozwala zachować składniki odżywcze i aromaty.
Olej tłoczony na gorąco - olej jest ekstrahowany w wysokiej temperaturze (200°C) przy użyciu rozpuszczalników chemicznych. W wyniku działania chemikaliów i ciepła większość składników odżywczych i aromatów zostaje utracona.

Dlaczego mój olej ma inny kolor niż w ostatnim zamówieniu?

Zależy to od pochodzenia ziarna i gleby, na której było uprawiane, a także warunków klimatycznych. Proces ekstrakcji może również wpływać na ilość osadu w butelce. W żaden sposób nie wpływa to na smak produktu. Ważne jest, aby olej pozostał jak najbardziej naturalny i zachował wszystkie swoje korzystne składniki.

Czy płatność jest bezpieczna?

Do obsługi płatności automatycznych wybraliśmy platformę płatniczą Przelewy24 - jest to bezpieczna i sprawdzona opcja.

Koszyk
Logowanie

Nie masz konta?

Zacznij pisać, aby zobaczyć produkty, których szukasz.

Zapisz się do NEWSLETTERA

Otrzymasz KOD RABATOWY -10% na pierwsze zakupy!